Cześć, przyszli mistrzowie angielskiego! Jeśli jesteś tutaj, to znaczy, że wiesz, jak ważna jest w dzisiejszych czasach nauka języka angielskiego. Dlatego trzeba wziąć byka za rogi i podjąć tę ważną decyzję, bo angielski to nie tylko język międzynarodowy, ale także klucz do wielu drzwi – zarówno w pracy, jak i w podróżach. Ale od czego zacząć? Nie martw się, jesteśmy tutaj, aby ci w tym pomóc! Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak i gdzie rozpocząć naukę języka angielskiego dla poczatkujących.
1. Nauka języka angielskiego – ustal swoje cele
Zanim wskoczysz w wir nauki, zastanów się, dlaczego chcesz uczyć się angielskiego. Czy planujesz podróż do Londynu, gdzie spróbujesz fish and chips, czy może chcesz oglądać ulubione seriale bez napisów? Ustalenie celów pomoże Ci zmotywować się do działania. Pamiętaj, że „nauka na poziomie podstawowym” nie oznacza „odwlekanie decyzji o nauce na zawsze”!
2. Stwórz swój plan „Nauka języka angielskiego”
Nie ma nic gorszego niż chaos w nauce. Wyobraź sobie, że próbujesz upiec ciasto, ale nie masz przepisu – efekt niekoniecznie będzie zadowalający. Podobnie jest z nauką języka. Ustal, ile czasu możesz poświęcić na naukę każdego dnia i jakie tematy chcesz obejrzeć. Może zaczniesz od podstawowych zwrotów, a później przejdziesz do gramatyki? Ustal plan i trzymaj się go, jakby to była najlepsza pizza w mieście!
3. Wykorzystaj aplikacje i strony Internetowe do nauki języka angielskiego
Dzięki nowoczesnej technologii nauka angielskiego stała się łatwiejsza niż kiedykolwiek. Serwisy internetowe oferują interaktywne lekcje, które sprawią, że nauka stanie się przyjemnością. Możesz nawet rywalizować z przyjaciółmi o to, kto zdobędzie więcej punktów – to jak gra, tylko że zamiast zbierać punkty, zbierasz słownictwo! Niektóre serwisy internetowe posiadają dedykowane aplikacje mobilne na smartfona, dzięki temu nauka jest znacznie prostsza, bo masz dostęp do lekcji zawsze, gdy masz przy sobie telefon. Dzięki temu możesz wykorzystać każdą wolną chwilę np. na powtórki nauczonych się wcześniej słówek lub zaczniesz poznawać nowe słówka i zwroty z angielskiego.
Najlepsze serwisy z aplikacja mobilną do nauki języka angielskiego dla poczatkujących:
- Slownictwo.pl + aplikacja mobilna „Slownictwo”
- Duolingo
- Babbel
- Memrise

Polecam w tym celu naszą polską aplikację mobilną Slownictwo nauka języków, stworzoną specjalnie dla Polaków, mającą bardzo dobre oceny na Google Play.
4. Oglądaj filmy i seriale do nauki języka angielskiego
Kto powiedział, że nauka nie może być zabawna? Oglądanie filmów i seriali po angielsku to doskonały sposób na osłuchanie się z językiem. Na początku możesz włączyć napisy, aby zrozumieć fabułę. Z czasem spróbuj oglądać bez napisów. Może odkryjesz, że Twój ulubiony bohater mówi to, co myślałeś, że znasz, a może wręcz przeciwnie – jego akcent sprawi, że będziesz się zastanawiać, czy to w ogóle angielski!
5. Znajdź partnera do konwersacji
Nie ma lepszego sposobu na naukę języka niż rozmowa z kimś, kto również chce się uczyć. Możesz znaleźć partnera do konwersacji w internecie lub zapisać się na lokalne spotkania językowe. Nie bój się popełniać błędów – to naturalna część nauki! Dobrze, że nie będziesz się uczyć w klasie „Mistrzów Językowych”, bo wtedy mógłbyś/łabyś nie mieć odwagi powiedzieć nawet „hello”.
6. Nauka języka angielskiego to maraton
Bądź Cierpliwy i Wytrwały. Nauka języka to maraton, a nie sprint. Czasami możesz czuć się przytłoczony ilością nowych słów i gramatyki, ale nie poddawaj się! Nawet najlepsze umysły potrzebują czasu, aby opanować nowy język. Pamiętaj, że każdy krok w przód to krok w stronę sukcesu. Możesz nawet stworzyć kalendarz z oznaczeniem dni, w których udało ci się nauczyć nowych zwrotów – to jak zdobywanie małych nagród za każdy mały sukces!
Podsumowanie
Nauka języka angielskiego dla początkujących może wydawać się skomplikowana, ale przy odpowiednim podejściu, narzędziach i odrobinie humoru, stanie się przyjemnością. Pamiętaj, aby ustalić cele, stworzyć plan i nie bać się popełniać błędów. Każda nauka ma swoje wzloty i upadki, ale najważniejsze to nie poddawać się. A jeśli kiedykolwiek poczujesz się zniechęcony, przypomnij sobie, że nawet najwięksi poligloci kiedyś zaczynali od „hello”!
Powodzenia w nauce, a pamiętaj – practice makes perfect!